Masz prawo zareklamować – praktycznie wszystko
W dzisiejszych czasach mamy zjawisko, które możemy określić mianem konsumpcjonizmu. Kupujemy wszystkiego na potęgę, oczywiście każdy robi to w miarę swoich finansowych możliwości. Co więcej, oprócz tego, że kupujemy to również korzystamy z wszelkiego rodzaju usług, abonamentów, a na niektóre podpisujemy umowy telefonicznie bądź mailowo. Zakupoholizm dopadł nas w pełnej krasie po okresie ciężkich dla nas przemian i czasach komunistycznych, kiedy w Polsce nie było dosłownie niczego. Dlatego dzisiaj chętnie korzystamy z tego dobra, jakie oferują nam supermarkety, banki czy operatorzy komórkowi. Jeśli tylko możemy sobie na coś pozwolić to chętnie z tej możliwości korzystamy. Niestety, ale wielkim minusem jest to, że wiele rzeczy kupujemy zupełnie nie przemyślanie, co powoduje niestety nadmierne straty finansowe. Ale o tym w trakcie zakupów mało kto myśli. Nasze zamiłowanie do kupowania i chęć zdobywania kolejnych rzeczy wykorzystują nie tylko sprzedawcy, ale również producenci towarów. Przecież co jakiś czas okazuje się, że coś co kupiliśmy nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Okazuje się, że umowa, którą podpisaliśmy nie jest to końca tym, o czym zapewniał nas podpisujący ją z Nami doradca. Na szczęście istnieje coś takiego jak prawa konsumenta, które jasno określają zasady, według których należy postępować, kiedy coś co kupiliśmy nie jest takie jak być powinno.
Dzisiaj mamy prawo do zareklamowania towaru bądź usługi według praw określonych przez ustawodawstwo. Ustawy konsumenckie jasno precyzują, kiedy i co możemy zareklamować. Przysługuje nam prawo wypowiedzenia umowy w określonym czasie, zareklamowania produktu a nawet możemy skorzystać z rękojmi, czyli automatycznej odpowiedzialności sprzedawcy. Warto swoje prawa konsumenta dobrze poznać, żeby wiedzieć w jakich okolicznościach możemy się spodziewać uznania Naszych reklamacji dotyczących produktu. Każdy powinien też dowiedzieć się, kiedy przysługuje mu wymiana towaru na inny, kiedy zwrot pieniędzy i jaki czas jest na odpowiedź dotyczącą reklamacji. Jeśli chodzi z kolei o usługi i umowy zawierane drogą elektroniczną to dobrze jest wiedzieć, ile mamy dni na wypowiedzenie umowy i zrezygnowanie z niej bez żadnych konsekwencji. Jeśli oferta telefoniczna była inna aniżeli to, co zostało przedstawione na umowie zawsze możemy to również reklamować.
Warto też wiedzieć, że wewnętrzne regulaminy sklepów, czy to stacjonarnych czy internetowych, nie mogą się różnić od obowiązującego w Polsce prawa. Jeśli więc jakiś sklep czy dostawca usług odmawia Wam prawa do reklamacji należy złożyć skargę do odpowiednich urzędów. W Polsce wszystkim, co się wiąże właśnie z prawami konsumenta zajmuje się rzecznik praw konsumenta. Można się zwrócić do takiego rzecznika z każdym pytaniem dotyczącą możliwości reklamacji. Można również zadać mu pytanie drogą mailową. Jeśli jednak chcemy się na coś poskarżyć to również można to zrobić właśnie u rzecznika praw konsumenta. Trzeba tylko wiedzieć, że jeśli coś z zakupionym towarem jest nie tak mamy prawo złożyć reklamację.