Darmowa pomoc prawna

hand-982064_1280Od pewnego czasu obywatele Rzeczpospolitej Polski posiadają dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej. A to wszystko za sprawą uchwały z dnia 5 sierpnia 2015 roku. Pomocy może nam udzielić radca prawny albo adwokat, a niekiedy nawet aplikant adwokacki lub radcowski. Pomoc odbywa się w wielu punktach. W tych organizowanych przez organizacje pozarządowe otrzymamy poradę w zakresie prawa podatkowego za wyjątkiem prowadzenia działalności gospodarczej. Dostęp do takiej pomocy jest możliwy od stycznia 2016 roku. Oznacza to niemałe zmiany.

Na terenie kraju istnieje ponad 1500 punktów, w których możemy zasięgnąć darmowej pomocy prawnej. Średnio oznacza to, że w każdym powiecie znajdują się dwa takie punkty. No dobrze, ale kto może skorzystać z tego rodzaju pomocy prawnej? Każda osoba, która nie ukończyła 26 roku życiu, oraz każda osoba fizyczna, której przyznano świadczenie z pomocy społecznej zgodnie z ustawą o takiej pomocy. Pomoc musiała zostać udzielona w roku poprzedzającym rok obecny. Na pomoc mogą liczyć kombatanci, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, osoby po 65 roku życia, osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, awarią techniczną lub klęską żywiołową.

A gdzie dokładnie jej szukać? W internecie znajdziemy spis punktów z darmową pomocą prawną znajdujących się na terenie naszej miejscowości. Pomocy możemy się spodziewać u Miejskiego lub Powiatowego Rzecznika Konsumentów, w Okręgowej Izbie Radców Prawnych itp.

Pomoc prawna – to brzmi świetnie, ale są różne rodzaje prawa. Jakiej dokładnie pomocy możemy oczekiwać. Na szczęście zakres ten jest dosyć szeroki. A więc jeżeli chcemy otworzyć działalność gospodarczą to możemy oczekiwać pomocy prawnej w przygotowaniach do jej rozpoczęcia, możemy również uzyskać pomoc w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa karnego, prawa podatkowego za wyjątkiem spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego.

Ale na tym nie koniec. Porady prawnej możemy również uzyskać online. W tym celu należy wpisać odpowiednią frazę w Google i wybrać interesującą nas pozycję. Przed wysłaniem zapytanie warto zapoznać się na stronie internetowej z tym, co nam się oferuje. A potem wysłać zapytanie. Tutaj również możemy uzyskać pomoc z wielu dziedzin prawa. Dzięki temu możemy otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu, za darmo i mamy wybór. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które nie mogą w danej chwili wyjść z domu.

Darmowa pomoc prawna to duży plus. W naszym społeczeństwie znajdują się osoby o różnym statusie materialnym. Dzięki dostępowi do darmowej pomocy prawnej będą one w stanie uzyskać pomoc bez trudności. A taki dostęp może być w dzisiejszych czasach szczególnie pomocny. Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sprawami. A kto wie – może i my któregoś dnia będziemy się z kimś spierać. I to w sądzie.

Jeszcze nie ma komentarzy.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.