Warto mieć dobrego doradcę

Transakcja dotycząca sprzedaży przedsiębiorstwa lub nabycia spółki, może okazać się zbyt skomplikowana, by mógł wziąć je na swoje barki przedsiębiorca. Każdy biznesmen ma nadzieję, że poczynione przez niego inwestycje okażą się opłacalne i przyniosą oczekiwane zyski. Jednak każdy interes wiąże się z ryzykiem. Aby je zminimalizować, wielu przedsiębiorców decyduje się korzystać z usług, takich jak doradztwo transakcyjne.

 

Na polskim rynku nie brakuje firm, które oferują profesjonalne, kompleksowe doradztwo transakcyjne. Specjalistów jest wielu i proponują oni bardzo urozmaicone spektrum działania i posiadają szeroką charakterystykę. To wpływa na to, że potencjalnemu klientowi ciężko jest zdecydować na konkretne usługi, gdyż nie jest w stanie przewidzieć, kto zaoferuje mu najlepsze doradztwo transakcyjne i w rezultacie przysłuży się interesom.

 

Część firm specjalizujących się w doradztwie oferuje wyłącznie doradztwo transakcyjne, ale nie brakuje fachowców, którzy rozszerzają swoją działalność o doradztwo strategiczne. Jednostki, które oferują doradztwo transakcyjne bardzo często zatrudniane są w dużych firmach i korporacjach, gdzie otrzymują konkretne zadania. W wielu przypadkach dotyczą one sprawnego przeprowadzenia procesu negocjacyjnego lub wykonanie due dilligence. Wykonują staranne analizy przedsiębiorstwa w obszarze prawnym, księgowym, podatkowym, technologicznym, które ma na celu odkryć wszelkie nieprawidłowości jeszcze przed przystąpieniem do rozmów na temat fuzji, przejęcia, czy sprzedaży. Zadaniem pracownika, którego specjalnością jest doradztwo transakcyjne, nie jest przygotowanie biznesplanu i strategii dotyczących inwestycji związanych z przejętą firmą, ale doprowadzenie transakcji do szczęśliwego finału od strony technicznej.

 

Doradztwo transakcyjne jest prężnie rozwijającą się, wyspecjalizowaną dziedziną. Chętnie korzystają z niej firmy i korporacje, które muszą zmierzyć się z sytuacją fuzji, przejęcia, czy sprzedaży. Jeśli firma wynajmująca doradcę transakcyjnego posiada doświadczenie biznesowe i zatrudnia specjalistów od strategii biznesowych, optymalnym wyborem będzie zdecydowanie się na doradztwo transakcyjne. Jeśli jednak firma nie posiada doświadczenia w kwestii fuzji czy przejęć, warto pomyśleć o doradcy, który zagwarantuje również doświadczenie biznesowe i zapewni kompleksową obsługę w szerokim pojęciu inwestycji.

 

Na polskim rynku prężnie rozwija się gałąź usług związanych z wszelkiego rodzaju doradztwem. Coraz powszechniejsze staje się korzystanie z doradztwa finansowego, ubezpieczeniowego, transakcyjnego czy strategicznego. Poza granicami Polski staje się to już powoli normą, więc istnieje możliwość, że również Polacy przekonają się do korzystania z porad specjalistów i dzięki temu odsetek trafionych inwestycji znacznie się podniesie. Dotyczy to w głównej mierze przedsiębiorców zarządzających mniejszymi firmami, gdyż korporacje i firmy zagraniczne doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie profesjonalne doradztwo transakcyjne.

Comments are closed.