Motywacja jest ważna

Nie od dziś wiadomo, że pracownik, który czuje się doceniony, jest bardziej wydajny i pracuje lepiej. Większość przedsiębiorstw wprowadza więc systemy motywacyjne, które mają podnieść morale pracowników, a równocześnie zapewnić firmie optymalne rezultaty pracy. Na rynku istnieją nawet wykwalifikowane firmy, których specjalnością są innowacyjne programy motywacyjne.

 

Jeszcze kilka lat temu programy motywacyjne opierały swoje działanie głównie na premiach finansowych. W niektórych przedsiębiorstwach były to premie miesięczne, w innych roczne. Z biegiem czasu jednak okazało się, że pracownikowi, by był zadowolony i zmotywowany do wydajnej pracy i dyspozycyjności względem firmy, już nie wystarczają wyłącznie środki finansowe lub jednorazowe premie. Coraz częściej zaczęto wprowadzać rozbudowane programy motywacyjne, które obejmują nie tylko premie uznaniowe, ale również inne aspekty materialne i nie tylko.

 

Programy motywacyjne pozwalają nie tylko zwiększyć zaangażowanie pracowników, ale również wytworzyć specyficzną więź między nim, a pracodawcą oraz poprawić atmosferę wewnątrz firmy. Kadra, która cieszy się uznaniem swojego pracodawcy, lepiej czuje się w firmie, pracuje swobodniej i bez stresu. Z kolei pracodawca, który decyduje się wdrożyć w struktury firmy programy motywacyjne, może być pewien, że wydajność firmy i pracowników wzrośnie, a co za tym idzie, w górę pójdą również zyski firmy.

 

Na chwilę obecną programy motywacyjne obejmują wiele czynników, między innymi:

  • premie finansowe (miesięczne, okazjonalne, roczne)
  • pakiety socjalne, np. ubezpieczenia medyczne, wczasy pod gruszą, itp.
  • pakiety rekreacyjne, np. karnety do klubów fitness, SPA, salonów kosmetycznych
  • wyjazdy integracyjne
  • nagrody materialne
  • kursy i szkolenia

 

Obecne na rynku firmy zajmujące się wdrażaniem systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwach i korporacjach, posiadają wieloletnie doświadczenie, najczęściej poparte wykształceniem z zakresu psychologii. Na podstawie obserwacji lub testów osobowościowych są w stanie wskazać, jakie programy motywacyjne mogą okazać się najbardziej skuteczne w przypadku konkretnych pracowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zatrudnieni specjaliści dokładają wszelkich starań, by dostosować poziom nagród do możliwości finansowych pracodawców i zainteresowań samych pracowników.

 

Program motywacyjny jest również często stosowanym haczykiem podczas rekrutacji przeprowadzanych przez firmę, choć w głównej mierze dotyczy to pracowników szczebli najwyższych. Nie można ukryć, że na rynku pracy konkurencja dotyczy nie tylko pracowników, ale również i samych pracodawców. Każdy z nich w swojej kadrze chce widzieć ambitnych i doświadczonych fachowców, którzy zagwarantują najlepsze wyniki pracy i przyniosą firmie zyski. Program motywacyjny jest w tym miejscu często koronnym argumentem tuż obok atrakcyjnego wynagrodzenia. Pracownik może liczyć na opiekę medyczną dla siebie i rodziny stojącą na wysokim poziomie, ubezpieczenia grupowe i wiele innych ciekawych dodatków.

Comments are closed.