Uporać się z długami

Większości polskich przedsiębiorców towarzyszą kredyty. W początkowej fazie rozwoju biznesu stanowią one podwalinę pod przedsiębiorstwo, w kolejnych latach na środkach pozyskanych z banku opiera się dokonywane inwestycje. W przypadku płynności finansowej i stałego dopływu gotówki nie ma problemu ze spłatą kolejnych rat. Wystarczy jednak, że na rynku zapanuje przestój, odejdzie ważny kontrahent, pojawi się awaria lub przydarzą się inne komplikacje, a ze zwrotem długu może być kłopot. Jeśli długi zaczną się nawarstwiać, jedynym wyjściem z sytuacji może okazać się restrukturyzacja zadłużenia.

 

Restrukturyzacja zadłużenia polega na dokonaniu zmian w strukturze zawartej umowy kredytowej. W przypadku stwierdzenia problemów ze spłatą kolejnych rat, nie warto czekać na poprawę sytuacji i tym sposobem dopuszczać do gromadzenia kolejnych zaległości i odsetek, ale należy, jak najszybciej udać się do siedziby banku obsługującego przedsiębiorstwo i zasięgnąć porady specjalisty, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Restrukturyzacja zadłużenia nie musi wiązać się z zaciągnięciem kolejnego kredytu, czego często obawiają się przedsiębiorcy. Warto znaleźć rozwiązanie najlepsze dla kondycji danej firmy.

 

Restrukturyzacja zadłużenia może opierać się na kilku podstawowych sposobach działania, takich jak:

  • zawieszenie spłaty rat, kiedy bank na wniosek kredytobiorcy zawiesza spłatę rat i odsetek na okres kilku miesięcy. Najczęściej po upływie tego czasu przedsiębiorca musi uiścić odsetki za okres, kiedy nie spłacał rat. To rozwiązanie sprawdza się, gdy zarządzający firmą ma pewność, że po krótkim czasie wróci na finansową prostą.
  • Zaciągnięcie nowego kredytu, którym zostaje spłacony kredyt zaległy. Raty nowego kredytu należy dostosować do możliwości finansowych firmy.
  • Konsolidacja kredytu, czyli połączenie kilku kredytów w jeden – z jedną ratą.
  • Zmiana zabezpieczenia, czyli sprzedaż przedmiotów stanowiących zabezpieczenie kredytu i spłata zadłużenia.

 

W wielu przypadkach restrukturyzacja zadłużenia jest jedynym sposobem, by poradzić sobie z zaciągniętymi kredytami i nie wpaść w spiralę zadłużenia. Ta ostatnia jest niezwykle niebezpieczna. Nieroztropnie podjęte decyzje mogą doprowadzić przedsiębiorcę do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, jak również i ostatecznej utraty firmy.

 

W przypadku nawarstwiających się zadłużeń, ważne jest podjęcie szybkiego działania. Kontakt z pracownikiem banku lub doradcą finansowym może okazać się jedynym ratunkiem dla przedsiębiorstwa . Restrukturyzacja zadłużenia pozwoli uzyskać tak ważny w tej chwili czas na podjęcie dalszych decyzji, znalezienie inwestora, pozyskanie innej pomocy lub po prostu przeczekanie gorszego okresu. Warto jednak pamiętać o tym, że restrukturyzacja zadłużenia jest ważną decyzją i wymaga starannego przeanalizowania sytuacji finansowej firmy, tak by można było znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. W tym celu warto porównać liczne oferty lub też zaufać niezależnemu doradcy finansowemu, który zna oferty dostępne na rynku i potrafi wczuć się w sytuację dłużnika.

Comments are closed.