Nowoczesne podejście do prawa

Dostęp do szerokiej wiedzy jest obecnie chyba największą zaletą internetu. Dzięki niemu możemy w krótkim czasie sprawdzić albo przynajmniej wstępnie zweryfikować większość nurtujących nas pytań. Oczywiście prawo nie może pozostawać w tyle i właśnie dlatego coraz częściej można spotkać portale internetowe zajmujące się kwestiami prawnymi, można tam też otrzymać porady prawne online.

Wchodząc na taką stronę, możemy oczekiwać nie tylko zamieszczonych tam kodeksów, dokumentów urzędowych czy wypisów z ustaw czy rozporządzeń. Takie akty prawne są często niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika, język, jakim są pisane, może być zbyt zawiły i niejasny. W dodatku, jeśli nie wiemy, gdzie szukać jakiegoś przepisu, to poszukiwania mogą być bardzo czasochłonne i w dodatku nie mamy pewności, że trafimy na ten właściwy paragraf. Zazwyczaj więc portale zawierające porady prawne online prezentują różnego rodzaju gotowe poradniki i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez zainteresowanych klientów pytani.

Po wejściu w zakładkę z poradnikami można zapoznać się ze wszystkimi przygotowanymi tam artykułami. Są one z reguły pogrupowane według specjalizacji, na przykład inne teksty znajdują się w grupie cywilne porady prawne online, a inne w grupie prawo gospodarcze, podatkowe, rodzinne czy nawet karne. Dzięki temu można szybko i sprawnie poruszać się pomiędzy interesującymi nas tematami. Dobrze dobrane tytuły jeszcze dodatkowo ułatwiają zadanie. Warto także sugerować się tagami, czyli takimi słowami kluczami, znajdującymi się przy danym artykule.

Porady prawne online niekiedy są świadczone za darmo. Takie strony zazwyczaj podlegają instytucjom albo organizacjom pomocowym. Aby z nich skorzystać, wystarczy wejść na stronę w określonym dniu i godzinach i skorzystać z czatu. Jest to oczywiście bardzo podstawowa pomoc i nie zastąpi ona rzetelnie przygotowanej opinii prawnej, którą można uzyskać na przykład u radcy prawnego. Można też oczywiście wysłać zapytanie mailowo i czekać na odpowiedź od prawnika. Ta opcja pozwala prawnikowi lepiej przygotować wyczerpującą odpowiedź. Porady prawne online zawsze są udzielane przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników o różnych specjalizacjach. Można więc liczyć na profesjonalną pomoc i fachowe doradztwo.

Niekiedy jednak, szczególnie w przypadku portali komercyjnych, porady prawne online udzielane są po uiszczeniu opłaty. Najpierw klient wysyła pytanie do prawnika, a następnie oczekuje na wycenę. Po jej otrzymaniu może po prostu zrezygnować z usługi albo przystać na warunki i wówczas otrzymuje odpowiedź i porady prawne online wraz z przygotowaniem wszystkich aktów prawnych potwierdzających słowa i wnioskowanie prawnika. Taka odpowiedź może być wyczerpująca w niektórych sprawach, ale nie jest to regułą. Czasami prawnik po prostu wskazuje ścieżkę, która można podążać, pokazuje, gdzie należy szukać albo kogo poprosić o pomoc, by uzyskać wsparcie. Jest to też dobry sposób na zweryfikowanie wcześniej uzyskanej rady na przykład u radcy prawnego.

Comments are closed.