Mama na etacie – co gwarantuje Kodeks pracy?

Życie kobiet bardzo często toczy się na tak zwanym podwójnym etacie – w domu i w biurze. Opieka nad dzieckiem i zajmowanie się domem to naturalne obowiązki pani domu. Do tego pieniążków nigdy za wiele (szczególnie w Polsce), więc mama na etacie to dzisiaj konieczność finansowa. Niestety, mamy pracujące często miewają problemy z mało wyrozumiałymi pracodawcami. Jakie prawa przysługują Ci na mocy Kodeksu pracy? Warto być pracowniczką świadomą, aby móc potem ze stuprocentową pewnością dochodzić swoich praw.

Z ciąży nie musisz się spowiadać

W niektórych zakładach i biurach nieoficjalną praktyką jest odrzucanie kandydatury kobiet w ciąży lub planujących ciążę na odpowiedzialne stanowiska. Pracodawcy preferują zatrudnianie nowoczesnych singielek, które będą w pełni oddane firmie i swoim obowiązkom. A i możliwość romansu z taką asystentką bez zobowiązań jest zdecydowanie łatwiejsza.

Według obowiązującego prawa pracy Twój szef nie ma prawa pytać Cię o ciążę lub planowanie rodziny. Nie może też wymagać, abyś przez pewien czas nie podejmowała kroków w celu poczęcia i urodzenia dziecka. Wyjątek od tej reguły zachodzi tylko w przypadku stanowisk, na których nie można zatrudniać kobiet ciężarnych.

Korzystne zapisy w Kodeksie pracy nie przysługują paniom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, samozatrudnienia.

Kiedy jestem w ciąży

Stało się – jestem w ciąży. Pewnie interesuje Cię, jakie masz z tego tytułu uprawnienia?

Masz następujące przywileje z tytułu Kodeksu pracy:

  • pracodawca nie może zatrudniać Cię w godzinach nocnych lub nadliczbowych,

  • bez Twojej zgody nie może wysłać Cię w delegację lub oddelegować poza miejsce zamieszkania,

  • nie możesz pracować w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia (np. dźwigając ciężary),

  • jeśli ginekolog wystawi Ci zwolnienie związane ze stanem ciąży, zasiłek chorobowy wynosi 100% wartości wynagrodzenia,

  • jesteś chroniona przed zwolnieniem (chyba że zatrudniona jesteś na okres próbny krótszy niż miesiąc lub firma podlega likwidacji),

  • jeśli umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się po trzecim miesiącu ciąży, Twój stan automatycznie przedłuża ją do dnia narodzin dziecka.

Urlop macierzyński – regulacje prawne

Śliczny, uroczy maluch szczęśliwie przyszedł na świat – super! Gratulacje! I co teraz? Kodeks pracy daje Ci prawo do urlopu macierzyńskiego.

W jakich warunkach przysługuje Ci urlop macierzyński?

  1. Urlop macierzyński przysługuje Ci zawsze w przypadku zatrudnienia na czas określony – bez względu na wielkość etatu i staż pracy.

  2. Jeśli umowa o pracę rozwiązuje się w trakcie trwania urlopu, jej ostatni dzień jest ostatnim dniem urlopu macierzyńskiego.

  3. Możesz zrezygnować z urlopu dopiero po upływie 14 tygodni pod warunkiem, że ojciec dziecka ma umowę o pracę i prawo do opieki nad małym. Wówczas niewykorzystany urlop przechodzi na ojca, który również otrzymuje zasiłek macierzyński.

Urlop macierzyński przysługuje Ci na okres:

  • 18 tygodni – po urodzeniu pierwszego dziecka;

  • 20 tygodni – przy każdym kolejnym;

  • 28 tygodni – jeśli ciąża była mnoga.

Urlop liczy się od pierwszego dnia porodu.

Comments are closed.