Jak nie złamać prawa na wakacjach?

1438235-Szczególnie latem bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy łamiemy przepisy prawne, o których istnieniu nic nam nie wiadomo. Niestety to, że nie znamy jakiegoś przepisu, nie powoduje, że jesteśmy zwolnieni z jego przestrzegania. Zanim wyruszymy na urlop warto mieć rozeznanie w podstawowych przepisach prawnych, aby uniknąć płacenia dodatkowych mandatów.
Wybierając się do lasu, trzeba pamiętać o tym, by nie zrywać kwiatów będących pod ochroną, takich jak wrzosy czy konwalie. Według kodeksu wykroczeń nie wolno też zbierać polnych kwiatków, połamanych gałęzi ani szyszek. Za takie czyny grozi nam mandat od Straży leśnej o wysokości 250 zł. Spacerując w lesie z psem, należy wiedzieć, że musimy go prowadzić na smyczy. Do wyjątków należy tu sytuacja, gdy w lesie odbywa się polowanie, a pies uczestniczy w nim, oczywiście za zezwoleniem odpowiednich władz. Planując wyjazd do lasu na jagody lub grzyby, trzeba pamiętać, by nie zrywać ich w zabroniony sposób. Za taki przepisy prawne uważają stosowanie narzędzi typu zbieraczki do jagód. Zbieranie owoców jest przy ich pomocy co prawda wygodniejsze, ale niszcząco wpływają one na runo leśne. Zanim wybierzemy się w takim celu do lasu warto sprawdzić, czy nie jest on przypadkiem częścią rezerwatu lub parku narodowego. W tych bowiem miejscach obowiązuje całkowity zakaz zbierania jagód i grzybów, a niezastosowanie się do tych przepisów grozi kara aresztu od pięciu do trzydziestu dni lub grzywna w wysokości 5 tys. zł. Do lasu często wybieramy się z rodziną na piknik. Obowiązkowo trzeba wtedy zabrać ze sobą worki na śmieci, gdyż za zaśmiecanie lasu grozi mandat w wysokości nawet 1000 zł.
Lato każdemu kojarzy się z plażą. Jedna tam również łatwo jest złamać przepisy prawne. Rozpalenie ogniska w miejscu do tego niewskazanym wiąże się z mandatem w wysokości 5 tys. zł lub nawet karą pozbawienia wolności do 10 lat. Z tym ostatnim należy się liczyć w razie rozpalania ogniska o dużych rozmiarach, grożącego pożarem. Wybierając się na plażę, należy zostawić namiot w domu, gdyż rozłożenie go na piasku podlega karze do 500 zł. Lepiej też nie zabierać ze sobą papierosów. Na polskich plażach obowiązuje zakaz ich palenia od 1. maja do 30. września, a niezastosowanie się do tego grozi mandatem do 500 zł. Karę o takiej wysokości można też zapłacić, jeśli nasze dziecko przypadkiem zagubi się w tłumie turystów na plaży.
Często w czasie wakacji korzystamy z atrakcji, jakie wiążą się z przebywaniem nad wodą. Do takich należą z pewnością kąpiele. Należy wiedzieć, że kąpać można się w miejscu niestrzeżonym, co wiąże się z mniejszym bezpieczeństwem lub też na plaży strzeżonej, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik, a na maszcie powiewa biała flaga.
Kiedy widać czerwoną flagę, najlepiej opuścić taką plażę. Kąpiel czy samo przebywanie w wodzie stanowi wówczas wykroczenie i podlega karze do 250 zł.
Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że uprawiania sportów wodnych nie można łączyć z piciem alkoholu. Pływanie kajakiem, rowerem wodnym czy żaglowanie po wypiciu procentowego trunku grozi grzywną w wysokości 5 tys zł. Sprzęt z kolei podlega odholowaniu, a o jego zwrot można się ubiegać dopiero po zwróceniu kosztów odholowania, co w przypadku większych sprzętów wiąże się z zapłaceniem nawet kilku tysięcy złotych. Nie warto więc narażać się na takie wydatki.

Comments are closed.