Kiedy akcje wchodzą na giełdę
Niezwykle istotnym elementem Ipo jest przygotowanie prospektu emisyjnego. Jest to dokument, w którym sprzedający akcje – emitent – informuje potencjalnych akcjonariuszy o rodzaju oferty i jej adresata, warunków jej przeprowadzenia, oraz szczegóły tyczące się sytuacji finansowej emitenta. Prospekt emisyjny wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz publikacji. Ipo regulowane jest przez ustawę o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Ustawy te regulują również odstępstwa od reguły dotyczącej sporządzania prospektu emisyjnego Ipo.
Ipo nie wymaga przygotowania prospektu emisyjnego:
- kiedy oferta jest kierowana do mniej niż 150 osób
- kiedy oferta jest kierowana jedynie do inwestorów kwalifikowanych (dom maklerski, bank, fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń oraz osoby fizyczne spełniające warunki wpisania do rejestru inwestorów kwalifikowanych)
- jeśli podczas oferty każdy z inwestorów kupuje papiery wartościowe o wartości co najmniej 50 tys. euro – według ich ceny emisyjnej, lub ceny sprzedaży
- kiedy wartość nominalna jednego papieru wartościowego wynosi co najmniej 50 tys. euro
- kiedy całkowita wartość papierów wartościowych obliczana według cen emisyjnych lub cen sprzedaży nie przekracza 100 tys. euro w okresie następnych 12 miesięcy
- kiedy oferta obejmuje wyłącznie wydawanie papierów wartościowych w związku z przejmowaniem przez emitenta innej spółki, lub wydawanie papierów akcjonariuszom spółki, która łączy się z emitentem, jak również kiedy oferta obejmuje bezpłatne wydawanie akcji akcjonariuszom ze środka spółki, czy wypłacanie dywidendy z akcji z tego samego rodzaju.
Niektóre papiery wartościowe nie wymagają przed dopuszczeniem do obrotu na rynku regulowanym sporządzania i publikacji prospektu emisyjnego. Dzieje się tak w wypadku:
- akcji, które w ciągu kolejnych 12 miesięcy stanowią mniej niż 10% wszystkich akcji tego samego rodzaju pochodzących od jednego emitenta i dopuszczonych na tym samym rynku
- akcji wydanych w sytuacji wymiany akcji istniejących, o ile nie podwyższyło to kapitału zakładowego emitenta
- akcji należących do spółki, której akcje tego samego rodzaju dopuszczone są do obrotu na tym samym rynku regulowanym, o ile propozycja zakupu akcji jest związana z realizacją uprawnień posiadaczy innych papierów wartościowych danej spółki.
- Papierów wartościowych wydawanych akcjonariuszom w przypadku, gdy emitent przejmuje inną spółkę lub łączy się z inną spółką
- Akcje wydawane bezpłatnie akcjonariuszom spółki lub jako wypłata dywidendy, gdy na rynku znajdują się inne akcje spółki tego samego rodzaju dopuszczone do obrotu.
W przypadku powyższych sytuacji emitent przed Ipo może sporządzić memorandum informacyjne, które jest mniej obszerne niż prospekt emisyjny i wiąże się z mniejszymi kosztami. W ciągu 20 dni organ nadzoru może wyrazić sprzeciw co do tej formy oferty.